Kazachstan - kraj pochodzenia rasy

SZCZENIĘTA TAZY
tel. 69-11-33-880 
 
  Tazy (Tazi)- chart środkowoazjatycki (Central Asian Sighthound) jest jedną z najstarszych ras psów, zaliczany jest do chartów orientalnych. Do niedawna był szeroko rozpowszechniony w Azji Środkowej i niemal w niezmienionym kształcie zachował się do dzisiaj. Tazy jest psem, który łączy w sobie urodę oraz funkcjonalność. Jest elegancki, harmonijnie zbudowany, zwarty, ale również silny, szybki, a jego zachowanie jest tak wysublimowane, jakby krył w sobie wszelkie tajemnice azjatyckich stepów i pustyni. Charty te są psami o średniej i więcej niż średniej wielkości, poruszają się lekko i sprężyście. Są śmiałe, inteligentne i niezależne, nie ufają obcym a nawet wobec właściciela odnoszą się z pewnym dystansem.

Tazy jest psem myśliwskim, wykorzystywanym tradycyjnie do polowań na tołaja, zająca bielaka, zająca szaraka, korsaka, lisy, dzikie koty, świstaki, borsuki a nawet na zwierzęta kopytne, takie jak suhaki, sarny, dziki, koziorożce syberyjskie oraz inne zwierzęta. Charty te mogą polować pojedynczo, w parze, w sforze, ale także w połączeniu z innymi psami myśliwskim, jak norowce, czy gończe oraz z ptakami łowczymi. W porównaniu z chartami powszechnie znanymi w europejskim kręgu kulturowym, są psami wszechstronnymi. Ich wspaniały zmysł orientacji przestrzennej dawniej pozwalał podróżującym znaleźć właściwą drogę wśród niemal identycznych wydm pustynnych. Tazy świetnie aportują, mają dobry wzrok, są pojętne a w biegu niedość, że są szybkie, to także są wytrzymałe. Dzięki ogromnej koordynacji ruchów są to psy niesłychanie zwrotne, skoczne, ponadto są cięte na zwierzynę.
 
 
  Ze względu na zmiany w strukturze społecznej w Azji tazy zaczęły wymierać, teraz stają się coraz częściej psami hodowanymi jako psy do towarzystwa ze względu na swoją ogromną urodę. W domu są psami spokojnymi, nie narzucają się właścicielom, źle znoszą gwałtowne postępowanie i ostre traktowanie. Tazy trzymane w domu od niedawna nie utraciły jednak instynktów i cech, nad którymi hodowcy pracowali od setek lat. Są zatem fascynującym zjawiskiem kynologicznym, gdyż stały się rasą, która próbuje funkcjonować pomiędzy dwoma diametralnie różnymi rzeczywistościami: przeszłością bezkresnych stepów, czy pustyń i teraźniejszością cywilizacyjnych udogodnień.
 
 
Start | Rasa | Tesin | Galeria | Kontakt