Kivalina's SUPER TROUPER

BJ


kliknij tutaj / click here

Siberian Husky

Charakter i historia


Historia

Ogólnie przyjmuje się, że siberian husky w prostej linii pochodzi od psów plemienia Czukczów, żyjących we wschodniej Syberii. W roku 1908 rosyjski handlarz futer sprowadził stamtąd na Alaskę pierwszych dziesięciu przedstawicieli tej rasy. Uczynił to z myślą wykorzystania ich w wyścigach zaprzęgów. W owym czasie były to zawody rozgrywane na długich dystansach (kilkuset kilometrów). Psy sprawiały wrażenie niepozornych w porównaniu z hodowanymi na Alasce potężnymi psami zaprzęgowymi i przezwano je "syberyjskimi szczurami". Mimo to husky uplasowały się na mecie na trzeciej pozycji. Był to rok 1909. W roku następnym husky zajęły dwa pierwsze miejsca, co sprawiło, że poganiacze zaprzęgów spojrzeli na rasę z uznaniem. Husky zaczęto wykorzystywać do przewozu poczty i przesyłek kurierskich, gdyż były o wiele szybsze na niewielkich dystansach niż pozostałe północne rasy. Walcząc na równi z malamutami, od 1914 roku definitywnie utrwaliły swoją pozycję, biegając w zaprzęgu Leonarda Seppali. Tego samego, który w 1925 roku, podczas epidemii dyfterytu, jaka dotknęła odciętą od świata osadę Nome na Alasce, dostarczył na miejsce szczepionkę, powożąc swoim zaprzęgiem. Ten epizod wykreował siberian husky na prawdziwych bohaterów i sprawił, że Amerykanie odkryli tę rasę.

Powstanie rasy

Na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych, w Nowej Anglii, gdzie zimy są długie i śnieżne, powstały pierwsze kluby psów zaprzęgowych. W 1930r. siberian husky został oficjalnie uznany przez Amerykański Kennel Club (AKC) jako odrębna rasa. Ale trzeba było czekać aż do 1966 r., by Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI), regulująca te sprawy w Europie, podążyła jego śladem.

Powołanie do pracy i sportu

W przypadku siberian husky mamy do czynienia z rasą wyselekcjonowaną według tradycyjnych kynologicznych kryteriów. To pies użytkowy, wystawowy i do towarzystwa. Wzorzec precyzuje: "inteligencja i chęć podobania się czynią z niego przyjemnego towarzysza". Ale podstawowym powołaniem psa rasy husky jest praca i sport. Uznanie wzbudza wytrwałość, odporność na skrajne warunki atmosferyczne, niespożyte siły, pasja biegania dzięki, której HUSKY uznawane są za najszybsze psy zaprzęgowe. Używane kiedyś przez ludzi mroźnej północy, obecnie królują na całym świecie, także w Europie od gorącej Hiszpanii po zimną Finlandię. Maszerzy starając się wyhodować jak najszybsze psy nierzadko dopuszczają się krzyżówek międzyrasowych, w których jednak zawsze dominują psy rasy Siberian Husky.)

Komu polecam rasę

Jaki charakter ma siberian husky przeczytaj: F.A.Q.