ŻYWIENIE PSA

Pytania i odpowiedzi z zakresu żywienia


Porady o karmieniu dotyczą psów w wieku 8 tygodni i starszych, zaś w przypadku żywienia suchą karmą odnoszą się tylko do produktów renomowanych firm, np. ROYAL CANIN, EUKANUBA, BENTO KRONEN, PURINA ProPlan

P: Jak pies często powinien pić wodę?
O: Pies powinien mieć cały czas swobodny dostęp do wody.

P: Jestem szcześliwym posiadaczem szczeniaczka rasy golden retriver i chciałbym Państwa jako hodowców tej rasy prosić o radę odnośnie żywienia. Czym najlepiej karmić takiego szczeniaka? Czy naturalnym jedzeniem czy karma?
O: Dostajemy bardzo dużo listów o podobnej treści. Zastanawiamy się wtedy dlaczego właściciele suki - matki szczenięcia - nawet jeśli nie jest ona rodowodowa, nie poinformowali o żywieniu. Generalnie szczeniak powinien kontynuować przez pewnien czas dotychczasowe żywienie i stopniowo być przyzwyczajany do nowego pokarmu.
W przypadku psów duzych ras istnieje ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych. Aby jej uniknąć bardzo istotne jest właściwe żywienie psa pokarmem zawierającym naturalną glukozaminę i chondroitynę - składniki odbudowujące i regenerujące chrząstkę stawową. Odpowiednie proporcje wszystkich składników odżywczych znajdujemy w karmach opracowanych przez firmy - światowych liderów w dziedzinie żywienia, jak: Royal Canin, Eukanuba, Bento Kronen, Purina Pro-Plan.

P: Jak często karmi się psa? Czy chodzi tylko o odpowiednią ilość pokarmu jaką pies powinien zjeść w ciągu dnia czy raczej o pory (np. 2xdziennie) w których dawkę pokarmu dzielimy.
O: W wieku szczenięcym karmimy psa nawet 4 razy dziennie potem zmniejszamy ilość posiłków najlepiej do 2 dziennie. Psa najlepiej karmić o stałych porach (rano i wieczorem). Producenci karm suchych ustalają dzienną porcję dla określonej masy psa, którą dzielimy na ilość posiłków. Psa najlepiej karmić po spacerze, aby po posiłku odpoczął. W przypadku dużych ras bieganie po posiłku grozi skrętem żołądka!

P: Czy suchą karmę moczymy w wodzie?
O: Zalecane jest, aby pies pogryzł karmę na sucho. Producenci specjalnie formują wielkość krokietów oraz ich kształt. W zależności od wieku psa jest różna wielkość krokietów. Gryzienie wzmacnia mięśnie szczęki, oczyszcza zęby z osadów (są nawet specjalne karmy dentystyczne).

P: Kupiłam 5-tygodniowe szczenię, jak mam je żywić?
O: Smutno nam to czytać, ale szczenię najlepiej odwieźć z powrotem do hodowcy. W tym wieku powinno być ono jeszcze żywione przez matkę i przyzwyczajane do stałych pokarmów. Ponadto psychicznie nie jest jeszcze przygotowane do rozstania z matką, najwcześniej w 8 tygodniu powinno "zmienić dom".