DOGSLEDDING
Jazda na saniach ciągnionych przez psy
Kwintesencją sportów zaprzęgowych jest jazda saniami w psim zaprzęgu. To najtrudniejszy, najdroższy i najbardziej widowiskowy sport zaprzęgowy, jego letnią odmianą jest jazda na wózku
Niezbędny sprzęt
Wózek to sprzęt który w naszym klimacie jest najczęściej wykorzystywany do treningu i zawodów, w czasie śnieżnej zimy zastępują go sanie.
Wózek
Waga wózka jest zależna od ilości psów, na jednego powinno przypadać ok. 20 kg masy wózka. Zaleca się stosowanie podwójnych obręczy kół. Jednak najważniejszym elementem wózka są hamulce. Najlepiej sprawują się hamulce będnowe, choć i układy tarczowe są skuteczne, lecz wymagają częstej wymiany klocków.
Sanki

W przypadku sanek możemy spotkać konstrukcje drewniane oraz metalowe. W obu jednak występują płozy. Element ten w wersjach wyczynowych klejony jest ciśnieniowo z wielu warstw dzięki temu jest wytrzymalszy i trwalszy. Jeśli sami chcemy zrobić sanki zakupmy do nich te wielowarstwo płozy. Podobnie jak w wózkach najważniejszym elementem jest hamulec tak zwana wycieraczka. W przypadku sań przed każdym wyjazdem musimy zadbać o ślizgi, spodnie części płozy, które należy nasmarować podobnie jak narty.
Uprząż
Najlepiej do zaprzęgu nadaje się uprząż pociągowa typu guard. Można też używać tradycyjnych szorek - uprzęży wykonanej z krzyżujących się pod brzuchem i na plecach psa kawałków taśmy. Uprząż u nasady ogona psa posiada pętlę, do której przypina się linę pociągową. Uprząż musi być dostosowana do długości psa i obwodu klatki piersiowej tak, aby dobrze przylegała do jego ciała. Spacerowe szelki nie nadają się do zaprzęgu!