nasze psy + szczenięta + tresura + sprzedaż + opis rasy + historia

SKIJORING albo PULKA

Ciągnięcie przez psy narciarza

Skijoring może być uprawiany przez każdego, kto opanuje podstawowe umiejętności narciarskie. Jest sportem stosunkowo łatwym, lecz przy zaprzęgu złożonym do 2 psów z zastrzeżeniem, że przy większej ilości psów (ze wzgledu na ich siłę) istnieje niebezpieczeństwo wywrotki lub zaplątania się psów - co w konsekwencji grozi utratą nad nimi kontroli.

Pulka

Pulka to niewielkie płaskie saneczki zaopatrzone w dwa dyszle połączone z przodu kabłąkiem. Między dyszlami biegną 1-3 psy ciągnąc pulkę. W warunkach bezśnieżnych używa się małego wózka z dyszlami, tak zwanej rollpulki, a zamiast nart butów do biegania.
Pulka powinna być obciążona balastem, aby całkowity ciężar przypadający na jednego psa nie był większy niż 20 kg, na sukę 15 kg. W przypadku pulki trzeba kierować psami oraz kontrolować za pomocą liny drogę pulki przez co jazda takim zaprzęgiem jest trudniejsza niż skijoring, a wysiłek maszera większy.

Sprzęt

Podstawowym sprzętem są narty, buty, kijki, pas, lina oraz uprząż, dodatkowo może być pulka.

Narty i buty

Każdy rodzaj nart do biegania nadaje się do uprawiania skijoringu. Z powodu niebezpieczeństwa skaleczenia psa nie poleca się jedynie nart ze stalowymi krawędziami. Buty zaś należy dobrać do rodzaju nart, stopy, wiązań i techniki biegania. W skijoringu szybkość poruszania się z psami jest większa i pęd powietrza szybciej wychładza stopy niż to ma miejsce w przypadku biegania na nartach bez psów - zaleca się więc używanie cieplejszych butów lub wkładek.

Pas na biodra

Można go zrobić samemu z uprzęży do wspinaczki. Lepiej jednak kupić specjalny pas w sklepie maszerskim. Pas do skijoringu powinien być szerokosći (najmniej 8 cm), miękki na plecach. Z przodu powinien mieć 1 lub 2 metalowe kółka lub karabinki w które mocuje się linę pociągową. Profesjonalne pasy posiadają dodatkowe paski, które po przełożeniu pod nogami zapobiegają przesunięciu pasa do góry, ponadto umożliwiają określenie miejsca, które będzie ciągnął pies (punkt poniżej pasa na wysokości bioder).

Lina z amortyzatorem

Lina powinna mieć 2,5 do 4,5 m oraz część amortyzującą. Część amortyzująca jest bliżej biegacza i jej zadaniem jest wyłapywanie szarpnięć. Lina na końcu zakończona jest pętlą z karabinkiem, która przypina się do uprzęży psa.

Uprząż

Najlepiej do skijoringu nadaje się uprząż pociągowa typu guard. Można też używać tradycyjnych szorek - uprzęży wykonanej z krzyżujących się pod brzuchem i na plecach psa kawałków taśmy. Uprząż u nasady ogona psa posiada pętlę, do której przypina się linę pociągową. Uprząż musi być dostosowana do długości psa i obwodu klatki piersiowej tak, aby dobrze przylegała do jego ciała. Spacerowe szelki, uprząże do prób uciągu nie nadają się do skijoringu!