Hodowla Psów Rasowych

Dwie Koronygłówna strona  /  main page
 

Co wybrać?

Informacja

Warto wiedzieć

Rasą nazywamy grupę zwierząt danego gatunku, które odznaczają się zespołem tych samych, pożądanych cech fizycznych i psychicznych zgodnych ze wzorcem rasy, które są wiernie przekazywane potomstwu.
Niektórzy hodowcy zadają przed sprzedażą szczenięcia dużo pytań, powinieneś się wtedy cieszyś, gdyż tym ludziom zależy, aby jego psy trafiły w dobre ręce.
Zanim zdecydujemy się na zakup psa, warto zastanowić się nad wieloma kwestiami. Decyzja zakupu nie może być sprowokowana widokiem słodkiego malucha - bo onz tego wyrośnie, co wtedy? Nie może być również chwilowym kaprysem naszym, naszego dziecka czy wnuka.
Jako istoty inteligentne i odpowiedzialne powinniśmy wpierw zadać sami sobie kilka pytań, a po głębokim zastanowieniu podjąć właściwą decyzję mając na względzie dobro nie tylko nas samych i naszych dzieci, ale i czworonożnego członka naszej rodziny.

Trudne pytania

Czy jestem przygotowany na wydatki: zakup karmy, szczepienia, wizyty u weterynarza, zabawkami?
Czy cała rodzina akceptuje zakup psa i będzie tolerować jego potrzeby - różne od ludzkich?
Czy wiem, czytałem o rasie, którą chcę kupić?
Czy w ciągu najbliższych 6 miesięcy będę miał czas zajmować się szczenięciem?
Ile czasu jestem gotowy poświęcić na wychowanie psa?
Czy mam cierpliwość i wyrozumiałość?

Jak postąpić?

Jeśli jesteś świadomy i zdecydowany na zakup to najlepszym kryterium wyboru psa dla siebie, jakie można polecić, to ustalenie/napisanie hierarchi potrzeb. Wymarzone zapotrzebowanie można wtedy porównać z cechami danej rasy, płci. Nie sugeruj się wyglądem psa, a przede wszystkim użytkowością - która jest charakterystyczna, a i odmienna dla każdeo rasowego psa. Niezbędnym warunkiem przeprowadzenia takiej selekcji jest jednak znajomość psów. Istnienie poradników, fachowej literatury ułatwia nam to zadanie, w ten sposób możemy sprecyzować lub przybliżyć się bardzo znacząco do celu naszych poszukiwań. Właściwym sposobem urzeczywistnienia marzeń o czworonogu powinien być jednak osobisty kontakt z kynologiem lub hodowcą.
Przeprowadzenie szczerej rozmowy z uczciwym hodowcą, a do tego pasjonatem potrafi doprowadzić niekiedy do zmiany rasy, a na pewno do zakupu wymarzonego pieska - co nam kiedyś się przytrafiło i czego Państwu życzymy.
Podsumowując - psy jak ludzie są różni, mają swoje upodobania, charakterki. I aby położyć kres tym dywagacjom przedstawiamy poniżej tylko niektóre najistotniejsze różnice. A tym co się wstępnie chcą orientować polecamy:

Psa

Psy lubią dominować, są bardziej niezależne, pobudzone, silniejsze, większe od suk. Pies jednak wymaga staranniejszego wychowania i dokładniejszego nadzoru, jeśli chcemy unikać samodzielnych jego wypraw w pogoni za sukami.
Samce lubieją mieć swój rewir, który oznaczają obsikując (drzewka, płoty, furtki itd.) :(
Psy jednak, ze względu na cechy płci, są piękniejsze niż suczki - rosłe, dostojne, o bogatszej szacie.

Sukę

Na domową przylepę, opiekunkę dzieci wybierz suczkę. Suczki są łatwiejsze w prowadzeniu. Osoby zajmujące się szkoleniem psów wyżej cenią suki jako subtelniejsze i podatniejsze w szkoleniu. Suki w ogóle mają mniej tendencji do włóczenia się. Skłonność ta może wystąpić tylko w okresie rui, lecz wtedy same objawy ostrzegają nas o istniejącym niebezpieczeństwie. Należy wówczas dokładnie pilnować suki, aby nie doszło do przypadkowego krycia. Nie tylko trzeba uważać, by suka nie uciekła z domu lub obejścia, lecz aby do niej nie dostał się jakiś pomysłowy wielbiciel. Cieczka u suk jest najczęsciej 2 razy w roku i trwa do 3 tygodni.
Jeśli marzysz żeby w przyszłości zostać hodowcą to wybieraj suczkę i pamiętaj, że prawdziwe zadowolenie z działalności hodowlanej będziesz miał tylko wtedy, gdy zakupisz rasową sukę po utytuowanych rodzicach.