nasze psy + szczenięta + tresura + sprzedaż + opis rasy + historia

CANICROSS

Wspólne bieganie z psem

Żaden dystans nie trudzi huskiego, lubi biegać w Twoim tempie, a gdy go to nudzi potrafi pociągnąć Ciebie gdy opasany specjalnym pasem wokół bioder unosisz się nad ziemią i czujesz się jak najszybszy człowiek świata.

Niezbędny sprzęt

Do canicrossu oprócz ubioru i butów potrzebne są: specjalny pas, lina z amortyzatorem oraz uprząż dla psa.

Pas na biodra

Można go zrobić samemu z uprzęży do wspinaczki. Lepiej jednak kupić specjalny pas w sklepie maszerskim. Pas do canicrossu powinien być szerokosći (najmniej 8 cm), miękki na plecach. Z przodu powinien mieć 1 lub 2 metalowe kółka lub karabinki w które mocuje się linę pociągową. Profesjonalne pasy posiadają dodatkowe paski, które po przełożeniu pod nogami zapobiegają przesunięciu pasa do góry, ponadto umożliwiają określenie miejsca, które będzie ciągnął pies (punkt poniżej pasa na wysokości bioder).

Lina z amortyzatorem

Lina powinna mieć 2,5 do 4,5 m oraz część amortyzującą. Część amortyzująca jest bliżej biegacza i jej zadaniem jest wyłapywanie szarpnięć. Lina na końcu zakończona jest pętlą z karabinkiem, która przypina się do uprzęży psa.

Uprząż

Najlepiej do canicrossu nadaje się uprząż pociągowa typu guard. Można też używać tradycyjnych szorek - uprzęży wykonanej z krzyżujących się pod brzuchem i na plecach psa kawałków taśmy. Uprząż u nasady ogona psa posiada pętlę, do której przypina się linę pociągową. Uprząż musi być dostosowana do długości psa i obwodu klatki piersiowej tak, aby dobrze przylegała do jego ciała. Spacerowe szelki, uprząże do prób uciągu nie nadają się do canicrossu!