nasze psy + szczenięta + tresura + sprzedaż + opis rasy + historia

BIKEJORING

Jazda na rowerze w towarzystwie psa

Masz psa, masz rower, masz chęć i czas, wsiadaj więc i dalej w las ...

Niezbędny sprzęt

Do bikejoringu oprócz roweru, ubioru potrzebne są: specjalny wysięgnik do uczepienia linki, lina z amortyzatorem oraz uprząż dla psa.

Springer

W momencie zwalnia lub zatrzymywania linka potrafi wkręcać się w koło co jest niebezpieczne. Sposobem jest zakup aluminiowego pałąka mocowanego pomiędzy rogami na kierownicą, który zaczyna się przed przednim kołem i je zabezpiecza służąc jako stelaż do oparcia liny. Drugim rozwiązaniem jest montaż ruchomej sztycy w poziomie jako przedłużenie górnej, poziomej rury ramy. W sprzedaży jest także springer (foto obok), to metalowy wysięgnik polecany do motanżu na ramę z prawego strony.

Lina z amortyzatorem

Lina powinna mieć 2,5 do 4,5 m oraz część amortyzującą. Część amortyzująca jest bliżej roweru i jej zadaniem jest wyłapywanie szarpnięć. Lina na końcu zakończona jest pętlą z karabinkiem, która przypina się do uprzęży psa.

Uprząż

Najlepiej do bikejoringu nadaje się uprząż pociągowa typu guard. Można też używać tradycyjnych szorek - uprzęży wykonanej z krzyżujących się pod brzuchem i na plecach psa kawałków taśmy. Uprząż u nasady ogona psa posiada pętlę, do której przypina się linę pociągową. Uprząż musi być dostosowana do długości psa i obwodu klatki piersiowej tak, aby dobrze przylegała do jego ciała. Spacerowe szelki, uprząże do prób uciągu nie nadają się do bikejoringu!